Śruby

Åšruby

Åšruby
autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdziÄ™czaÅ‚o tak wiele…” - tak maÅ‚ym! Parafraza słów Winstona Churchilla odnosi siÄ™ w tym przypadku do Å›rub. Obecnie prawie każdy sprzÄ™t w zasiÄ™gu naszego wzroku ma w swojej budowie mniejszÄ… lub wiÄ™kszÄ… ilość Å›rub.

Nie wyobrażamy wiÄ™c sobie funkcjonowania otaczajÄ…cych nas przedmiotów bez udziaÅ‚u Å›ruby jako głównego spoiwa poszczególnych części przedmiotu. NajwiÄ™kszym sekretem Å›ruby jest gwint. To dziÄ™ki niemu możliwe jest naÅ‚ożenie na Å›rubÄ™ nakrÄ™tki i tym sposobem złączenia dwóch przedmiotów ze sobÄ… – i od niego zależy, czy jest to w ogóle możliwe. Bowiem jeÅ›li nakrÄ™tka nie pasuje do gwintu, złączenie tych dwóch elementów albo w ogóle siÄ™ nie uda, albo bÄ™dzie nietrwaÅ‚e. Tokarki do gwintów pojawiÅ‚y siÄ™ dopiero w XIX wieku. Za ich pomocÄ… możemy stworzyć jednakowe gwinty wielu Å›rub, pasujÄ…ce do identycznych nakrÄ™tek. Nas i wszystkich współczesnych nam ludzi wcale to nie dziwi i pewnie nawet trudno nam sobie wyobrazić, by każde Å›ruby w kilkuelementowym zestawie byÅ‚a inna. A tak wÅ‚aÅ›nie wyglÄ…daÅ‚y pierwsze próby tworzenia Å›rub: można to porównać z przedmiotami wykonywanymi rÄ™czne, tzw. „hand made”. Na pierwszy rzut oka sÄ… jednakowe, ale po przyjrzeniu siÄ™ im dostrzegamy, że różniÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ…. W przypadku rÄ™cznie malowanych talerzy czy zrobionych na szydeÅ‚ku serwetek, nie jest to szczególnie istotne, natomiast w przypadku Å›rub – niesamowicie istotne.

Dziś na szczęście nie musimy się martwić, czy komplet zakupionych śrub składa się z identycznych elementów ani tym, czy aby na pewno będą one pasowały do nakrętek. Technika ułatwia życie zarówno producentom artykułów na wielką skalę, a także majsterkowiczom z zamiłowania; na taką formę zabawy nie mogli sobie pozwolić ludzie żyjący kilka wieków temu.

Narodzin Å›ruby można siÄ™ jednak doszukiwać już w starożytnoÅ›ci, ale – co dziwne – bardzo dÅ‚ugo nie sÅ‚użyÅ‚a ona do łączenia elementów ze sobÄ…; takÄ… rolÄ™ peÅ‚ni dopiero od okoÅ‚o 500 lat. Skonstruowanie Å›ruby przypisuje siÄ™ żyjÄ…cemu w IV wieku p.n.e. Archytasowi z Tarentu, a opisaÅ‚ jÄ… wiek później Archimedes. Jako wynalazców Å›ruby bierze siÄ™ również pod uwagÄ™ starożytnych Egipcjan. PoczÄ…tkowo sÅ‚użyÅ‚a ona do podnoszenia poziomu wody, wykorzystywanej do nawadniania pól uprawnych i byÅ‚a to spirala umieszczona w specjalnym cylindrze. Bez wzglÄ™du na to, jak Å›ruby powstaÅ‚y i jaka byÅ‚a ich droga ewolucji, dziÅ› jest nierozłącznym elementem naszego życia.

Do typowych kształtów łbów śruby należą:

sześciokątny
czworokÄ…tny
wieńcowy
młoteczkowy
walcowy z gniazdem sześciokątnym
oczkowy



--
hurtownia śrub i nakretek http://www.srubynakretki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Co o tym sÄ…dzicie?
Historia Car Audio
Właściwy czas, właściwe miejsce...część I
King on the castle
Jak dbać o blat kuchenny